532c07e248812

چهارشنبه سوری یا چهار شنبه سوزی؟ میدونم که این سوال رو از خیلی ها شنیدین و براتون ممکن یکم کسالت آور باشه ولی تقاضا میکنم اینقدر راحت از کنارش عبور نکنید، آیا ما می خواهیم در چهار شنبه ی آخر سال به رسم و آیین سنتی ایران زمین شادی کنیم یا شهر و محل زندگی خود را به شکل فیلم های اکشن و جنگی تبدیل به صحنه ی جنگ کرده و آسایش دیگران را صلب کنیم؟ واقعاً این شکل جدید از برگزاری چهارشنبه سوری در کشورمون از چه زمانی به وجود اومد؟!، آیا بهتر نیست که تغییری در نگرش خودمون ایجاد کنیم و متمدن تر جشن بگیریم؟ در ادامه ی مطلب با جیب نت همراه باشید.

Fire_Festival-6

سالها پیش زمان بچگی های ما چهارشنبه سوری یک حال و هوای دیگه ای داشت . مراسم قاشق زنی ، پریدن از روی آتش و خواندن " سرخی تو از من، زردی من از تو " و در نهایت روشن کردن فشفشه های بی خطری که باعث نشاط و شادی مان در کنار خانواده میشد. و برگزاری این مراسم ساده و شاد همه خانواده را از پیر و جوان در کنار هم جمع میکرد .

anvae-ajil-pix2fun-3

ماها سنمون قد نمیده ولی اگر از بابا بزرگ ها و مامان بزرگ ها بپرسین از مراسمی مثل قاشق زنی در روز چهار شنبه سوری بهتون میگن، مردم ما قدیم ها چهارشنبه سوری رو خوب جشن میگرفتن، ولی سالهاست که این بهترین و سنتی ترین رسم ما به یک مراسم وحشتناک و پر از استرس تبدیل شده که نه تنها باعث شادی نیست بلکه به یکی از پر حادثه ترین شبهای سال شده. انفجار نارنجکها و ترقه های آنچنانی و بمب های دستی کوچک که نه تنها موجب ترس و اضطراب در میان خانواده ها گشته بلکه مسبب بروز بسیار ی از حوادث جبران ناپذیر مثل آسیب رسیدن به اعضای بدن بخصوص صورت و چشمان و قطع شدن دست ها و انگشتان و... شده وهمچنین باعث سرازیر شدن میلیاردها تومان سرمایه ی کشور به جیب چینی ها هم است . در این بین نیز ما را به یکی از ملتهای بی منطق و بی تمدن که شادترین مراسم خودرا به یک فاجعه تبدیل میکنند به دنیا معرفی میکنند.در حالی که کشور ما ایران یکی از کهن ترین تمدن های موجود در دنیاست. آیا این برای ما نباید شرم آور باشد؟ راستی وقتی برگردیم و بعد از شب چهارشنبه سوری به شهر خود نگاه کنیم، دلمان نمیسوزد که با شهرمان چه کرده ایم؟ بیایید برای یکبار هم که شده با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی دست به دست یکدیگر دهیم و با افرادی که صلب آسایش از همشهریانمان می کنند برخورد نموده و این جشن زیبای آخر سال را با شادی پشت سر گذاریم و به استقبال یک سال جدید برویم.

لطفاً مطلب رو تا میتونید انتشار بدین تا همه ی از داشتین یه چهارشنبه ی آخر سال خوب لذت ببریم.

IranianManFirworkExam200315_large

جهت خواندن مطالب بیشتر در وبلاگ جیب نت اینجا کلیک کنید.

جهت ثبت آگهی و تبلیغات در سایت جیب نت اینجا کلیک کنید.